طب قرآنی -درمان گياهي-عرفان روانشناسي

گیاهان داروئی وسلامتی وعرفان روانشناسي

اولین قدم برای فنگ‌شویی ، خانه‌تكانی و پاك‌سازی مكان است. تاثیرات بی‌نظمی را نمی‌توان نادیده گرفت . بی‌نظمی نه تنها شما را از حركت باز می‌دارد بلكه جریان انرژی‌های مثبت را نیز متوقف می‌كند .

به همین دلیل لازم است قبل از هر كاری ، شروع به پالایش خانه كنید و هرچیز معیوب و بی‌استفاده را جدا كنید ، مگر این كه كاملا مطمئن باشید كه واقعا به درد می‌خورد . این اصل شامل لباس‌های اضافی نیز می‌شود . اگر می خواهید لباس‌های تنگ‌شده را به امید لاغر شدن نگه دارید این را به یاد داشته باشید که هرگاه واقعا لاغر شدید ، خریدن لباس های جدید بهترین هدیه برای شما خواهد بود. شاید بارها گفته باشید «هیچ لباسی برای پوشیدن ندارم» در حالی كه كمدتان آن قدر پر بوده كه نمی‌توانستید چیز دیگری را در آن بگذارید . در اصل باید بگویید «هیچ كدام از لباس های داخل كمدم را دوست ندارم بپوشم» .

برای سامان‌دهی خانه باید آستین‌ها را بالا بزنید و كمدها و گنجه‌ها را خالی كنید تا دوباره احساس رضایت كنید و سپس مجددا آن‌ها را با لباس‌ها و وسایلی كه مطابق با احتیاجات كنونی شما هستند پر کنید .

اگر نمی دانید با لباس‌های اضافه چه كنید آن‌ها را به موسسات خیریه بدهید تا افراد نیازمند استفاده كنند . به این ترتیب علاوه بر اهدای لباس ، سخاوتمندانه انرژی‌های مثبت را نیز پراكنده ساخته اید و به زودی متوجه خواهید شد كه با جدا كردن همه‌ی این موانع قدیمی شما نیز آزاد می‌شوید چون بدون این كه بدانید انرژی راكد و منفی این اشیا شما را محاصره می‌كند و مانع پیشرفت شما می‌شود .

در روند زندگی ایجاد تغییر بسیار ضروری است . حتی در طبیعت نیز تغییر و دگرگونی وجود دارد . بنابراین طبیعی است كاری كنیم كه محیط پیرامون ما نیز تغییر كند . هر وسیله‌ای كه زمانی بسیار دوست داشتیم ولی امروز بی فایده به نظر می رسد باید از خود جدا كنیم تا بتوانیم پیش برویم ، مانند بادكنكی كه باید بند آن را رها كرد تا در آسمان بالا رود .

خانه را نباید تبدیل به موزه‌ی اشیای یادگاری كرد. هیچ كس دلش نمی‌خواهد تمام عمرش را در اتاق كودكی‌اش زندگی كند، چرا كه مایه‌ی نگرانی خواهد بود . عمل دور ریختن اشیای زاید نه فداكاری و نه بی‌قیدی است بلكه فقط یك تغییر موضع لازم و حتا اساسی است كه ما را به طرف آینده‌ای پررونق و شكوفا سوق می‌دهد .

بسیاری از مردم فكر می‌كنند فنگ‌شویی یعنی اضافه كردن اشیای ساخت چین به لوازم خانه . آن‌ها اشتباه می‌كنند. نصب آیینه‌ی پاكوآ یا زنگوله‌های بادی اوضاع را عوض نمی‌كند . با اضافه‌كردن چنین اشیایی ، نه تنها وضعیت دگرگون نمی‌شود ، بلكه برعكس گاهی اوضاع وخیم‌تر می‌شود . به همین دلیل است كه برای آغاز كار فنگ‌شویی باید آماده شد و با ژرف‌اندیشی به این مساله نگاه كرد .

پس همان گونه كه ذكر شد اولین قدم جدا شدن از انواع خرت و پرت‌ها و خرده‌ریزهایی است كه در طول زمان در خانه جمع شده‌اند.

توجه داشته باشید این امر به معنی جدا شدن از گذشته خود نیست بلكه جدا شدن از چیزی است كه دیگر به آن احتیاجی ندارید . پس اگر خانه‌تان مملو از اشیای به‌دردنخور است همین الان شهامت بیرون ریختن آنها را پیدا كنید .

اصلا نترسید : همین كه شروع به خانه‌تكانی كردید ، متوجه می‌شوید كه بسیار آسان‌تر از آن بود كه فكرش را می‌كردید . به علاوه ، این خانه‌تكانی یك تجدید انرژی برای شما ایجاد می‌كند كه به كمك آن می‌توانید طرح‌ها و برنامه‌های جدید را شروع كنید .

============================
فنگ‌شويي تاكيد زيادي بر دور ريختن لوازم به‌دردنخور و اضافي دارد و معتقد است كه بسياري از لوازم و وسايل زندگي، خاطرات و گذشته‌هاي بد و ناخوشايندي را با خود همراه دارند كه بايد دور ريخته شود.

اگر خانه‌ی شما هم مانند سمساري است و همه نوع وسايل نو و كهنه را گرد هم آورده‌ايد ، چه خوب است كه به توصيه‌ی اين دانش باستاني عمل و خود را از شر آن‌ها رها كنيد ! به این فهرست توجه کنید :

- لباس‌هاي زيادي كه از مد افتاده و اميدوار هستيد روزي دوباره مد شود .

- لباس‌هايي كه به شما كادو داده‌اند ولي آن‌ها را دوست نداريد و حاضر نيستيد از آن‌ها استفاده كنيد .

- لباس‌هایی که برایتان تنگ شده‌اند و امیدوارید روزی لاغر شوید و دوباره آن‌ها را بپوشید .

- بريده‌ی روزنامه‌ها ، انواع مجلات و كتاب‌هايي كه سال‌هاست فكر كرده‌ايد شايد روزي به دردتان بخورد ولي هيچ وقت به طرف آ‌ن‌ها نرفته‌ايد .

- ظروف لب‌پريده .

- انواع كاست‌هاي صوتي و تصويري قديمي .

- انواع ساعت‌هاي مچي و ديواري خراب .

- انواع عینک‌ها با د سته‌ها و شیشه‌های شکسته .

- انواع رسيدها و اسناد حسابداري كه به سال‌ها پیش مربوط مي‌شوند.

- آشغال‌هايي كه خاطرات و گذشته‌هاي بد و ناخوشايندي را با خود به همراه دارند .

اگر مي‌خواهيد در زندگي خود پيشرفت و ترقي كنيد ، تمام اين آشغال‌ها را دور بريزيد . هر يك از اين آشغال‌ها جايي را در ذهن شما اشغال كرده‌اند و مانند يك بند نامریي دست و پاي شما را بسته‌اند . پس از دور ريختن اين‌ها ببينيد چقدر احساس سبكي و خوشحالي مي‌كنيد .

فضاي ذهن و محيط اطراف ما محدود است و نبايد آن را با زباله پر كنيم .

فنگ‌شويي مي گويد: بعد از اين كه آشغال‌ها را از محيط زندگي دور ريختيد ، براي چند روز در آن محيط عود بسوزانيد و يا زنگ به صدا درآوريد تا فضا از انرژي‌هاي منفي پاك شود . زنگ يكي از وسايلي است كه در فنگ‌شويي براي ايجاد صداهاي خوب و پاك‌كردن فضا به کار می‌رود .

و چقدر خوب است كه اين روش را در مورد موضوعات و خاطرات بدي هم كه ذهن ما را اشغال كرده و آرامش ما را به صورت وسواس‌هاي فكري به هم مي‌ريزد ، به كارگيريم و بهترين زمان آن همين حالاست.

پس ، منتظر چه هستيد؟ شروع كنيد .

==============================
در فرهنگ سنتي چين، چيدمان و قرار گرفتن عناصر و اجزاي يك فضا در موقعيت‌هاي مناسب اهميت خاصي دارد، به طوري كه در اين ديدگاه، اگر در خانه اشيا در مكان‌هاي مناسب قرار نگيرند، از آن‌ها انرژي منفي متصاعد خواهد شد كه به نوعي تلخي و ناراحتي را وارد زندگي انسان خواهد كرد. اينجاست كه فنگ‌شويي يا طراحي استقرار اشيا براي خلق زندگي متوازن و موفقيت‌آميز، بسيار كارا و سودمند محسوب مي‌شود. اين تفكر باستاني ابزار و وسايل لازم جهت نيل به آرامش و رشد انسان را از طريق تعيين چگونگي ارتباط وي با اشيا و محيط پيرامون فراهم مي‌سازد؛ استقرار اشيا به گونه‌اي كه مردم (انسان)، محيط زيست (خاك) و روان (آسمان) با تشكيل وحدتي موزون، زمينه‌هاي پيشرفت انسان را ايجاد كنند.

 

فلسفه و طب چين كه مبناي هنر فنگ‌شويي است، بر اين اساس استوار است كه حركت بسيار ظريفي از انرژي الكترومغناطيس ـ كه در چين به آن «چي»  گفته مي‌شود ـ در تمامي اشيا وجود دارد كه باعث برقراري تعادل و توازن در زندگي شخص و وحدت ميان آسمان و زمين و انسان و ماده می‌شود و شانس خوب را به انرژي فيزيكي، روابط عاطفي و رفاه مادي تبديل مي‌كند. جريان درست چي در خانه بسيار مهم و حياتي است چرا كه اگر نتواند آزادانه در منزل جريان داشته باشد، راكد مانده و به انرژي مخرب شا (Sha) كه باعث بدشانسي، افسردگي و نقصان سلامت و ثروت است تبديل مي‌شود.

در كل هدف از فنگ‌شويي حركت بي‌وقفه‌ی انرژي چي در محيط زندگي انسان است، به نحوي كه بتوان بيشترين سود را از آن برد. منظور از چي ، همان نيروي جان‌آفرين و روح‌بخش است كه در وجود ما، در خانه‌ی ما و در تمامي اشياي فيزيكي اطراف ما تاثير مي‌گذارد و اگر اجازه دهيم آزادانه جريان يابد، تاثير مثبت خواهد داشت و هنگامي كه آن را در گوشه‌ها و كنج‌ها محصور كنيم، اثر منفي مي‌گذارد و زماني كه آن را مستقيم به جريان درآوريم، زيان‌آور خواهد بود.

========================
شايد به نظر می‌رسد كه فنگ‌شويی ، روشی است كه در هزاران سال پيش كاربرد داشته و امروزه برای حل مشكلات نمی‌توان به آن رجوع كرد ، اما به نظر كارشناسان نظريه‌ی فنگ‌شويي كيهان‌شناسانه است و بر اساس نظريات تائويیسم درباره‌ی رابطه‌ی كيهان و انسان شكل گرفته است . هدف آن ايجاد وحدت ميان آسمان ، زمين ، انسان و ماده از طريق نيرويی به نام تای‌چی (نهايت مطلق) است .

چينی‌های باستان اعتقاد داشتند هنگامی كه اين وحدت به وجود آيد چی ( نيروی حيات ) در موجودات جان‌دار و بی‌جان جاری شده ، موجب بروز اتفاقات خوب و سازنده می‌شود . فقدان جريان چی نيز نتيجه‌ی معكوس ، يعنی بدبختی و نحوست به بار می‌آورد .

به نظر می‌رسد كه گفتمان اصلی تمام نظريه‌پردازان فنگ‌شويی از ابتدای شكل‌گيري تا به امروز مبتنی بر اصل وحدت است و اين مقوله از جمله مسائلی است كه برای بشر هميشه به عنوان يك دغدغه‌ی اصلی وجود داشته است .

در فرهنگ جهانی عرفان نيز می‌خوانيم كه عارف كسی است كه با نگرش جامع و عميق به درون (دل) و ترك ظواهر و امور سطحی و مادی ، به سوی خداوند حركت خواهد كرد . زندگی در دنيای مادی ، بشر را دچار گناه و سنگ‌دلی كرده است كه با ذات الهی و مقدس او سر سازگاری ندارد . عرفان روش و راهی برای حصول معرفت و وصول حق است . برای رسيدن به آن انسان بايد از سطح معرفت عاميانه به معرفت خاص حركت كند . وقتی عارف به اين معرفت دست پيدا می‌كند از مقام عقل به مقام عشق می‌رسد و دل در گرو پروردگار می‌بندد و تا يكی شدن با پروردگار آرام و قرار نمی‌گيرد . مرحله‌ی يكی شدن ، در اصطلاح عرفان وحدت نام دارد .

بشر در طول تاريخ تلاش كرده است مفری برای سعادت و آرامش انسان‌ها بيابد . ايجاد مكاتب فكری و عقيدتی و ايسم‌های بشری و گروه‌هاي مختلف و فرقه‌ها ناشی از جست و جوی انسان برای رسيدن به سعادت است اما شكست آشكار اين ايده‌ها و انديشه‌ها ، انسان را به عرفان مثبت متمايل كرده است كه مبدأ اصلی بحث آن در مقوله‌ی وحدت تجلی می‌يابد .

فنگ‌شويی نيز مانند عرفان روشی است كه به واسطه‌ی آن انسان با كل هستی در هماهنگی و هم‌بستگی قرار می‌گيرد. نظريه‌ی وحدت بين آسمان، زمين و انسان محور هنر فنگ‌شويی است كه از آن اساطير و داستان‌های محلی فراوانی زاده شده است. تفكر انتزاعي كيهان‌شناسي بعدها با عقايد مردم محلی در هم آميخت ، زيرا چينی‌های قديم در جست و جوی وسيله‌ای براي توضيح نيروهای مریی و نامریی روی زمين و تاثير پيچيده و مرموز اين نيروها بر رفتار انسان بودند. هدف اين مردم غلبه و استيلا بر اتفاقات غيرمنتظره زندگی نبود ، آنچه باعث جذب آنان می‌شد معنويتی بود كه در ايام سختی و فاجعه به آنها پناه می‌دهد و آرامش را به آنها باز می‌گرداند.

نزد چينی‌های باستان ، وحدت انسان و طبيعت ( و نه غلبه‌ی انسان بر طبيعت ) ، تدارك واقعی و ضروری برای ايجاد قلمرو معنویی است كه درآن انسان و كائنات به يگانگی می‌رسند . حكمت محلی ضمن اعطای ظرفيت پذيرش پديده‌های غير قابل توضيح، به آنان می‌آموخت كه با ايجاد تكيه‌گاهی محكم ، در زندگی به صلح ، اميد و رويای تداوم و شكوفايی دست يابند. اين تفكر بسيار پرمعنا ، آرامش‌بخش و در عين حال عملی است و نشانه‌ی استيلای عقل بر پديده‌های مادی و اشتياق به تلاش برای پيشرفت است .

فنگ‌شويي ريشه در هم‌نوايی بين انسان و طبيعت دارد و منجر به خلق يك سمفونی بسيار خاص انسانی می‌شود.

فنگ‌شويی هنري است پر رمز و راز كه پی بردن به كنه آن با عقل بشری ممكن نيست. اما به‌كارگيری‌اش بی‌شك دريچه‌های بسته را به روی آسايش و آرامش برمی‌گشايد. بنابراين به تعبيری با تعابير علمي نمی‌توان به ماهيت فنگ‌شويی دست يافت. همان طور كه راه يك عارف را نمی‌توان در عبارات و الفاظ ترسيم كرد اما می‌توان در همين حد بسنده كرده و اشاره كرد كه ماهيت و ذات فنگ‌شويی برمبنای گفتمان عشق پايه‌ريزی شده است و اين هماهنگی و تطابقی كه بين انسان و هستی بر مبنای تعادل بين انرژی‌ها مطرح است ، جز در مفهوم عشق قابل تفسير و بيان نيست.

در فلسفه‌ی فنگ‌شويی ، بدون شك به نيروی محركه‌ی تمام كائنات ، كه در همه‌ی اجزای هستی ساری و جاری است ، توجه شده است . و اين بسيار ساده‌لوحانه خواهد بود كه ما اين هنر را فقط در حد نحوه‌ی چيدن اشيا و نظم و انضباط در منزل مطرح كنيم .

=========================
ما در يک فوريت پزشکی در خانه بيشتر از آنکه به داروهای گياهی فکر کنيم به سراغ ضد عفونی کننده ها و مسکن های رايج ميرويم. اما گياهان را هنوز هم ميتوان جانشينی موثر برای بسياری از داروهای بدون نسخه موجود دانست و در مواردی شاید دسترسی به آنها بسیار ساده تر از دسترسی به جعبه کمکهای اولیه استاندارد باشد. مثلا در یک منطقه روستایی،برای استفاده در منزل،فراورده های تجارتی را میتوان جانشین گیاه تازه نمود.

داروی خريدنی: داروهای گیاهی را میتوان در اشکال گوناگون،شامل کرم،عصاره روغنی وکپسول،بصورت آماده خریداری کرد.در زیر تعدادی از مفید ترین گیاهان دارویی برای نگهداری در جعبه کمکهای اولیه در منزل معرفی شده اند.


داروهای نجات بخش: داروهای حاصل از گل گنذم یا قنطوریون اثر زیادی بر احساسات و عواطف دارند.این دارو که به شکل کرم هم موجود میباشد،برای شوک ها و ناراحتی های عصبی مفید است.


کرم گل داوودی: اغلب آنرا بعنوان همیشه بهار میفروشند،یک ضد عفونی کننده و ضد قارچ است،برای انواع خراشیدگیها و بریدگیها مفید است.


پماد گوش خر: این پماد با  افزایش دادن رشد سلولها  سرعت ترمیم زخم را بیشتر میکند: تنها در زخمهای تمیز بکار ببرید چون سرعت ترمیم پوست ممکن است باعث باقی ماندن کثافات در زخم شود.
 

کرم حشیشه القزاز: یک داروی با ارزش که برای بیرون کشیدن تراشه چوب و نیش حشرات حشرات و کورک یا برای سوختگی و تاول بکار میرود.


کرم آرنیکا: موثر برای کوفتگی و کشیدگی عضلات . در پوست مجروح بکار نبرید چون ممکن است تحریک کننده باشد.


قرصهای آرنیکا: برای شوکها یا حوادث خانگی لازم است،یکی از این قرصهای همئوپاتیک را میتوان تا هنگام ایجاد احساس آرامش ، هر 30 دقیقه  یک بار مصرف کرد.


روغن اسطوخودوس: 2-3 قطره ی آنرا به یک قاشق چایخوری روغن حامل اضافه کنید و انتهای گردن و شقیقه ها را ، با بروز اولین نشانه های سزدزد یا میگرن ،ماساژ دهید.از همین مخلوط برای درمان سوختگی،تاول و آفتاب سوختگی استفاده کنید.


روغن درخت چای: فوق العاده ضد عفونی کننده و ضد قارچ برای بریدگیها و خراشها و نیز زگیل و تبخال.


کپسول مغربی: درمان کننده مناسب حالت خماری است با مقدار دوز بالا (دو تا سه گرم) در صبح مصرف شود تا به آرامش و نشاط لازم برسید.


عصاره نارون کوهی: مناسب برای درمان سوختگی سطحی و سوختگی بر اثر آفتاب ، خیسانده ریشه های طنابی نارون کوهی جریان خون را در محل زخمها و نیش حشرات تسهیل میکند و آنرا تسکین میدهد برای کوفتگی و در رفتگی عصاره منجمد نارون کوهی که قبلا آماده و با مشخصات در فریزر قرار داشته استفاده کنید.


داروهای خانگی: از مواد خام موجود در قفسه آشپز خانه ،مانند سیر،زنجبیل،چای های گیاهی،برخی از مفید ترین داروها بعنوان کمکهای اولیه ،به دست می آید،علاوه بر این،روغن دمکرده گیاهان تازه را میتوان با استفاده روشهای سرد و داغ تهیه ی دمکده فراهم آورد.


سیر: حبه های سیر را که فوق العاده ضد عفونی کننده اند ، روی جوشهای آکنه یا نقاط عفونی دیگر پوست بمالید و برای درمان میخچه از سیر له شده استفاده کنید.


صبر زرد: برای تسکین سوختگی خفیف، تاول یا آفتابسوختگی برگی از یک گیاه صبر زرد (aloe vera) بکنید ،آنرا بشکافید و ژل غلیظ درون آنرا فرا به ناحیه آسیب دیده بمالید.


پیاز: برش ها ی تازه پیاز را روی محل گزش حشرات قرار دهید تا فورا تسکین یابد. همچنین برای از بین بردن کهیر های ناشی از مواد غذایی میتوانید از آب استفاده نمائید.


زنجبیل: یک قطعه از زنجبیل را که حالت بلوری یافته است برای رفع تهوع و پیشگری از استفراغ بجوید.


در مزرعه (طبيعت بکر): در یک مورد فوری در منطقه ای روستایی میتوانید از بومادران برای جلوگیری از خونریزی و زخم و بینی،از مینا چمنی (daisies)له شده برای کوفتگی و کشیدگی غضلات، از بارهنگ (plantain-plantago) تازه یا بادرنجبویه(lemon balm) برای گزیدگی حشرات ، و البته از dack leaves برای رفع خارشهای ناشی از تماس با گزنه ، استفاده کرد.


گیاهان خشک شده: مجموعه ای از گیاهان خشک شده ،به صورت باز یا کیسه ای را برای تهیه دمکرده ها ی گیاهی در دسترس داشته باشید. دمکرده بابونه را برای ناراحتی ها و شوکهای عصبی ،رازیانه را (fennel) یا نعناع را برای سوء هاضمه و اسطخو دوس را برای سردرد و میگرن مصرف کنيد.


روغنهای دمکرده: از روغن هو فاریقون برای سوختگی ، از روغن گل قاصدک (marigold) برای کوفتگی و کشیدگی غضلات ، و از روغن بادرنجبویه (lemon balm) برای نیش حشرات و بعنوان  دافع حشرات استفاده کنید.
======================
ژل صبر زرد ، بهبود زخم ها را در موش هاي ديابتي افزايش مي دهد.

كاهش بهبود زخم هاي پوستي در بيماران ديابتي ممكن است مربوط به كاهش مقدار كلاژن باشد ،كلاژن تركيبي است كه ساختمان و استحكام بافت پوست را تثبيت مي كند. در مطالعه اي نشان داده شده كه درمان با ژل صبر زرد ، بهبود زخم را افزايش مي دهد و اين احتمالا به خاطر اثري است كه روي سنتز كلاژن ونيز التهاب دارد. در اين مطالعه ، زخم هاي پوستي ايجاد شده در موش هاي ديابتي ، با تجويز خوراكي يا موضعي ژل صبر زرد (Aloe) درمان شدند. زخم هاي مجاور شده با ژل آلوئه ، به طور معني دار سريع تر از زخم هاي حيوانات گروه كنترل ، درمان گرديدند. به علاوه ، مقدار كلاژن ، پروتئين تام و DNA هم در گروه درمان بالاتر از گروه كنترل بود ( خصوصا در خلال 10 روز اول مطالعه ). محققين نتيجه گرفتند كه خواص هيپوگليسميك احتمالي ژل صبر زرد ، ممكن است مسؤول توانايي ظاهري اش در افزايش بهبود زخم ها در افراد ديابتي باشد. مكانيزم بيوشيميايي احتمالي صبر زرد كه اين اثر را اعمال مي كند ، هنوز مشخص نيست.

بتاكاروتن ، اكسيداسيون LDL را كاهش مي دهد.

در يك مطالعه باليني ، مقدار mg5/4 بتاماروتن در روز ، اكسيداسيون LDL را در افراد بزرگسالي كه در آن ها ريسك بيماري هاي قلبي وجود داشت ، به طور معني دار كاهش دارد. اين مطالعه ، شامل 200 زن و مرد در دامنه سني 35 تا 68 سال بود كه در 3 گروه تحت خطر سيگاري ها ، ديابتي ها ، چاق ها ، و يك گروه شاهد سالم ، تقسيم بندي شدند. استعداد و آمادگي همه افراد براي اكسيداسيون LDL آزمايش گرديد ، سپس به آن ها بتاكاروتن همراه با رژيم غذايي طبيعي شان به مدت 45 روز داده شد و بعدا دوباره آزمايش شدند. در پايان مطالعه ، LDL هاي اكسيد شده در گروه هاي سيگاري ها ، ديابتي ها و چاق ها به ترتيب 18،22و21 درصد كاهش يافت كه اين اختلاف از نظر آماري معني داري است. با اين حال استعداد گروه هاي خطر ، در اكسيداسيون LDL در پايان مطالعه ، هنوز بيشتر از گروه شاهد سالم در شروع مطالعه بود.

شواهد مشخصي براي نقش سيلي بينين در درمان سرطان پروستات

پژوهش هاي انجام شده ، پيشنهاد مي كند كه شيوع كمتر سرطان پروستات در آسيايي هايي كه در آسيا زندگي مي كنند (در مقايسه با آسيايي هايي كه در آمريكا هستند و از رژيم غذايي غربي تغذيه مي نمايند ) ، ممكن است مربوط به كاهش تركيبات موثره بيولوژيك آندروژني در رژيم غذايي شان باشد. شواهد متعددي كه از اين نظريه حمايت مي كند از مشاهداتي ناشي مي شود كه بيشتر از 75 درصد از سرطان هاي پروستات ،در تشخيص اوليه وابسته به آندروژن هستند. آنتي ژن اختصاصي پروستات {PROSTATE SPECIFIC ANTIGEE (PSA) } نشانگرحساس ويژه اي در تشخيص ودرمان اين بيماري است. در مطالعه حاضر ، نقش احتماليي تركيب فلاونوئيدي سيلي بينيين در گياه خار مريم با اثر آنتي اكسدان ، روي ژن تنظيم كننده آندروژني ، بررسي شده است. تصور ميشود كه سيلي بينين مانند ساير استروژن هاي گياهي ، به طور بالقوه اي روي پيشرفت سرطان هاي وابسته به هورمون اثر مي كند. در اين مطالعه آزمايشگاهي ،سيلي بينين ، در كاهش مقدار PSA داخل سلولي و ترشح شده تحت شرايطي كه توسط آندروژن و سرم القا شده موثر است ، در حالي كه باعث افزايش رشد سلولي از طريق توقف فاز G 1 چرخه رشد مي شود. به علاوه سيلي بينين هيچ گونه اثر ظاهري روي سلول هاي طبيعي اعمال نمي كند ، بلكه فقط روي سلول هاي سرطاني اثر مي نمايد. كاهش مقدار PSA توسط سيلي بينين عليه بيان پروتئين PSA ، و يا به مهار مستقيم گيرنده هاي آندروژني با واسطه بيان PSA ، منتسب نمود.

ايزوفلاون ها ممكن است مسؤول اثر ضد سرطاني سويا نباشند.

تحقيقات انجام شده در دانشگاه ايلينويز پشنهاد مي كند كه ايزوفلان هاي موجود در پروتئين سويا ، آن طور كه قبلا تصور مي شده ممكن است مسؤول اثر ضد سرطاني سويا نباشند. در اين تحقيقات ، تعدادي موش ماده با ايزوفلان هاي خالص ، يا مخلوط از پروتئين هاي سويا با  ايزوفلان يا بدون ايزوفلان درمان شدند. گرچه در تمام اين درمان ها ، به هر حال مقداري اثر آنتي تومور وجود داشت ، ولي مخلوط بدون ايزوفلان در كاهش شيوع و تعداد تومورهاي پستان در موش هاي ماده ، موثرتر بود. محققين معتقدند كه ساير اجزاي موجود در سويا مانند ليگنان ها ، فيبرهاي غذايي يا اسيد فيتيك ممكن است به عنوان آنتي اكسيدان در مهار تومورها عمل كنند.

روغن زيتون ، روغن انتخابي براي حفاظت از اكسيداسيون LDL

برخي از مردم و جمعيت هاي اطراف درياي مديترانه ،كه مقادير بالايي از روغن زيتون را در رژيم غذايي خود مصرف مي كنند ، شيوع كمتري از بيماري قلبي كرونر را نشان مي دهند. حضور اسيدهاي چرب داراي يك باند دوگانه و نيز آنتي اكسيدان ها در اين رژيم غذايي با توانايي مقاومت كلسترول LDL به اكسيداسيون ارتباط مستقيم دارد. آسيب اكسيداتيو كلسترول LDL ، با پيشرفت آتروسكلروز و ساير بيماري هاي قلبي مرتبط است. مطالعه حاضر ، در مورد تفاوت در روش هاي توليد و فن آوري روغن زيتون تحقيق كرده و فوايد زيتون كاملا خالص و تازه (Extra virgin) داراي اسيديته بسيار پايين و مواد آنتي اكسيدان است. روغن زيتون تصفيه شده ، همان تركيب اسيدهاي چرب را داشته ولي به خاطر پروسه هاي اضافي ، فاقد آنتي اكسيدان هاي موجود در ميوه زيتون مي باشد. در اين مطالعه كه به صورت اتفاقي و متقاطع انجام شد ، يك گروه از بيماران مبتلا به بيماري هاي عروق محيطي ، روغن زيتون كاملا خالص را جهت مصرف در آشپزي به مدت 3 ماه دريافت كردند ، سپس 3 ماده دور قطع مصرف آن ها بود و بعد 3 ماه هم روغن زيتون تصفيه شده را دريافت نمودند. گروه ديگر روغن ها را به طور بر عكس دريافت مي كردند. بررسي ها نشان داد كه بيماران دريافت كننده روغن خالص ، آلفا ـ توكوفرول بيشتري جذب كرد اند ( در واقع اولين خط دفاعي عليه اكسيداسيون LDL در نظر گرفته مي شود ). سرعت اكسيداسيون LDL نيز در بيماران دريافت كننده روغن خالص كمتر از آن هايي بود كه روغن تصفيه شده دريافت مي كردند. اختلافات معني داري كه در قابليت LDL به اكسيداسيون در خلال مصرف روغن خالص مشاهده گرديد ، منجر به آن شد كه محققين نتييجه بگيرند تركيب آنتي اكسيدان روغن خالص اثر محافظتي بيشتري از روغن تصفيه شده عليه اكسيداسيون LDL دارد.

مكانيزم اثر احتمالي ديگري در مورد فعاليت ضد افسردگي گياه هوفاريقون

گياه علف چاي (هوفاريقون) ، در مطالعات باليني نتايج مطلوبي در درمان افسردگي خفبف تا متوسط نشان داده ، ولي مكانيزم اثر اين گياه هنوز دقيقا معلوم نشده است. تحقيقات قلبي نشان داده بود كه عصاره اين گياه ، باز جذب سيناپتوزومال سروتونين را مهار ميي كند ، يعني مكانيزم اثر آن شبيه به داروهاي شيميايي سنتزي است كه معروف به مهار كننده هاي انتخابي باز جذب مجدد سروتونين {Selsctive Serotonin reuptake Inhibitors (SSRI s) } هستند.

در مطالعه حاضر ، محققين نتيجه گرفتند كه عصاره هوفاريقون در حقيقت تجمع سروتونين را در سيناپتوزوم هاي كورتيكال مغز مهار مي نمايد. يعني اين مكانيزم بيشتر از آن كه به SSRI شبيه باشد به تركيبات شبه رزرپيني مرتبط است كه موجب تخليه وزيكول هاي تجمعي سروتونين مي شوند ، بنابراين غلظت سروتونين كاهش مي يابد و منجر به مهار باز جذب مجدد واضحي مي گردد.

هيچ تداخلي بين علف چاي (هوفاريقون) و كاربامازپين نيست.

در يك مطالعه كه تداخل هاي بالقوه بين علف چاي و كاربامازپين را بررسي كرده است ، محققين هيچ گونه تفاوت معني داري را در غلظت خوني يا كليرانس كاربامازپين ، قبل يا بعد از تجويز هوفاريقون ، رديابي نكرده اند. اين بررسي شامل 8 نفر داوطلب سالم بود كه علف چاي را همرااه با كاربامازپين دريافت مي نمودند. مطالعه قبلي توسط همين گروه از محققين نشان داده بود كه علف چاي غلظت خوني داروي اينديناوير ( يك مهار كننده پروتئاز كه در درمان عفونت HIV استفاده مي شود ) را در داوطلبان سالم مهار مي كند. كاربامازپين و اينديناوير و تعدادي از داروهاي ديگر ، از طريق آنزيم كبدي سيتوكروم P- 450 يعني CYP 3A4 متابوليزه مي شوند. مطالعه حاضر ، اين تفكر گسترده را كه علف چاي موجب كاهش غلظت خوني همه داروهايی كه از طريق سيستم آنزيمي فوق متابوليزه مي شوند را رد مي كند. بر طبق اين مطالعه ، بيش از 70 درصد افراد مبتلا به صرع ، از علف چاي براي اصلاح خلق و خو ، و كاهش خستگي استفاده مي كنند.

يك فرمولاسيون تركيبي شامل گياه اكيناسه(اچیناسه) ، عليه سرماخوردگي موثر است.

يك پژوهش تحت كنترل با دارونما ، اتفاقي و دو سوكور شامل 263 نفر ، نشان داده كه يك فرمولاسيون تركيبي گياهي ، در تسكين علايم سرماخوردگي ، از دارونما به طور معني داري موثرتر است. اين داروي گياهي Esberitox N نام دارد و حاوي عصاره هاي الكلي ريشه هاي دو گونه از اكيناسه و دو گياه ديگر است. بيماران ، اين دارو ( 3 قرص ، 3 بار در روز ) يا دارونما را به مدت 7 تا 9 روز دريافت كردند. در خلال دوره درماني ، بيماران شدت 18 نوع علامت مختلف سرماخوردگي را گزارش مي نمودند. نتايج نشان داد كه درمان با Esbritox N ، همه علايم سرماخوردگي را بهبود مي بخشد. پاسخ هاي درماني ،ابتدا در روز سوم در مورد افرادي كه داروي گياهي فوق را دريافت مي كردند ، مشاهده گرديد ( 4/18 درصد در مقابل هيچ پاسخ گروه دارونما ) ، و در روز پنجم تا 4/55 درصد ، در مقابل حدود 28 درصد براي دارونما ، افزايش يافت. نتايج بهتر در مورد افرادي ديده شد كه درمان را با اين داروي گياهي ، در شروع بيماري و قبل از شدت يافتن علايم بيماري ، آغاز كرده بودند.

اثرات حفاظتي سير عليه سرطان هاي قولون و معده

آناليز 18 مطالعه كه ارتباط بين مصرف سير و ريسك سرطان را تخمين مي زده اند ، نتيجه مي گيرد كه مصرف زياد سير خام يا پخته ، ممكن است با اثرات حفاظتي عليه سرطان هاي معده و كولوركتال ، مرتبط باشد. در اين مطالعات آناليز شده ، كمترين مصرف سير ، در دامنه صفر تا 5/3 گرم در هفته ، و بيشترين آن از هر گونه مصرف معمولي تا 8/28 گرم در هفته بوده است. متوسط اختلاف بين بيشترين و كمترين مقدار مصرف 16 گرم در هفته مي باشد. با اين حال محققين در مورد تمايل نويسندگان مقالات براي چاپ تنها نتايج مثبت و ساير عوامل مغشوش كننده كه ممكن است روي نتايج آناليز تاثير بگذارد ، احتياط مي كنند.

تحقيق در مورد مصرف دارواش به عنوان درمان آدجوان ( adjuvant) در درمان سرطان سرو گردن.

يك مطالعه باليني تحت كنترل روي 477 بيمار مبتلا به كارسينوماي سلولي سرو گردن ، نشان مي دهد كه عصاره استانداردي از دارواش ، در پيشگيري از عود يا متاستازهاي سرطان بعد از جراحي يا درمان هاي راديوتراپي بي اثر است. به علاوه ، سرعت زنده ماندن طي 5 سال بعد ، در مورد افرادي كه دارواش را دريافت كرده بودند ، بيشتر از گروه كنترل نبوده ، و هيچ گونه تفاوت معني داري در كيفيت زندگي آن ها نيز مشاهده نگرديد. دارواش ،يكي از معمولي ترين درمان هاي جانشيني سرطان در اروپاست. برخي مطالعات اوليه باليني ، پيشنهاد كرده بود كه دارواش ممكن است به عنوان آدجوان ، در درمان سرطان ارزش داشته باشد ، ولي طي مطالعه حاضر ، كيفيت كلي اين مطالعات ، مورد انتقاد واقع شده است. محققين در مطالعه حاضر نتيجه گرفتند كه “ فرآورده هاي دارواش ” ، در درمان آدجوان بيماران مبتلا به سرطان سر و گردن ، مورد مصرفي ندارد. 

اثر گزنه در درمان درد استئوآرتريت.

گزنه در درمان دردهاي استئوآرتريت ، تاريخچه اي طولاني از مصرف سنتي دارد ، ولي تعداد كمي از پژوهش هاي باليني ، تاثير اين نظريه را بررسي كرده است. مطالعه محدود و تحت كنترل با دارونمايي حاضر ، نشان مي دهد كه كاربرد روزانه برگ تازه گزنه ، در تسكين درد استوآرتريت ، به طور معني داري موثرتر از دارونماست. در اين مطالعه ، 27 نفر . برگ گزنه را روزي يك بار تا يك هفته توقف ،درمان با استفاده از دارونما تكرار گرديد . بيماران و پزشكان هر دو ، از نوع و دستور درمان بي اطلاع بودند. به بيماران گفته شده بود كه محققين مشغول بررسي دو نوع مختلف گزنه اند و اين كه آن ها ممكن استت در اثر درمان ، احساس سوزش و گزش كنند. بر طبق نتايج ، كاهش ناتواني و درد در مورد گروه درمان شده با گزنه به طور معني داري از دارونما ،بيشتر بود. محققين نتيجه گرفتند كه گزنه به عنوان يك گياه رايج و در دسترس ، به نظر مي رسد علي رغم گزش و سوزش آن ، درمان بي خطري براي دردهاي عضلاني ـ استخواني باشد.

جداسازي تركيبات استروژني از گياه جعفري

در روند غربالگري گياهان دارويي براي تركيبات استروژني ، محققين تعدادي گليكوزيد فلاوني با اثر استروژني را از گياه جعفري جدا كرده اند. با حذف بخش گليكوزيدي تركيبات فوق ، اثر استروژني افزايش يافت. محققين ادعا كردند كه آپي ژنين ، ديوزمتين و كامپفرول بيشترين اثر استروژني را دارند و تقريبا معادل ايزوفلاون هاي ديادزين و ژنيستئين مي باشند. به علاوه ، طبق اين تحقيق ، 7 روز درمان خوراكي با عصاره متانولي جعفري ، آپي اين و آپي ژنين ، وزن رحم را در موش هايي كه تخمك برداري شده بودند ، به حالت اول بر مي گرداند.

مطالعه گل ساعت ، اثر ضد اضطراب كريزين موجود در آن نشان مي دهد.

مطالعه انجام شده در رات نشان مي دهد كه تركيب فلاونوئيدي موجود در گل ساعتي يعني كريزين (Chrysin) در تزريق دوز mg/kg1 ، اثر ضد اضطرابي واضحي دارد. آپي ژنين موجود در آن ( كه در گياه بابونه هم گزارش شده است ) ، در دوز mg/kg 25 اثر سداتيو دارد ولي هيچ اثر ضد اضطراب نشان نمي دهد. از آن جايي كه اثر ضد اضطراب كريزين با تجويز فلومازنيل متوقف ميشود ، پس اثر آن بايد در ارتباط با فعال سازي گيرنده هاي GABA ( نوع A ) باشد. ولي از آن جايي كه فلومازنييل ، بلوك اثر سداتيو هر دو فلاونوئيد را كاهش مي دهد ، محققين نتيجه گرفته اند كه اين اثرات به خاطر تداخل با گيرنده هاي GABA نيست.

فرمولاسيوني از آقطي سياه ، سيستم ايمني افراد سالم را فعال مي كند.

مطالعه محدودي روي عصاره استانداردي از گياه آقطي سياه ( با نام تجارتي سامبوكول ) صورت گرفته و طي آن معلوم شده كه سامبوكول ، سيستم ايمني افراد سالم را با افزايش توليد سيتوكين هايي التهابي تحريك مي كند. توليد سيتوكين با استفاده از مونوسيت هاي مشتق از خون 12 فرد سالم اندازه گيري گرديد. اين نمونه هاي خوني با چند فرآورده سامبوكول (Sambucol) اين گونه شدند : عصاره سامبوكول ، شربت سامبوكول و سامبوكول براي اطفال. از اين محصولات مورد آزمايش ، براي اثر تحريك ايمني ، عصاره سامبوكول ، معني دارترين اثر را روي توليد سيتوكين داشت. بيشترين افزايش در توليد TNF- a مشاهده گرديد.


چاي سبز و زردچوبه

طي يك مطالعه ، اثر درماني بسته بندي هاي تركيبي گياهان عليه سرطان دهان آزمايش گرديد. در اين بررسي ، توانايي ماده اصلي موجود در چاي سبز { اپي گالوكاتشين گالات ( EGCG) } ، و كوركومين ( از گياه زرد چوبه ) ، براي جلوگيري از رشد و پيشرفت سرطان دهاني in vitro آزمايش شد. هر دوي اين مواد خصوصا EGCG ، خواص آنتي كارسينوژني ، آنتي اكسيداني و ضد التهابي نشان دادند.

كشت هايي از سلول هاي اپي تليال دهاني { از سه نوع طبيعي ، بد خيم و پيش ـ بد خيم (premalignant) } ، با EGCG و كوركومين مجاور شدند ، هر دوي اين مواد نشان دادند كه قادر به مهار رشد سلول هاي سرطاني در تمام رده هاي سلولي مورد آزمايش هستند. درجه مهار رشد به رده سلولي خاص وعامل مهاركننده مورد آزمايش بستگي داشته و به نظر مي آيد كه هر عامل ، رشد را در مراحل مختلفي از چرخه سلولي مهار مي كند ( EGCG ، در فاز G1 و كوركومينن ، سلول ها را در فازهاي S/G2M بلوك مي نمايد ). اثرات سينرژيسسمي ،وقتي كه هر دو عامل با هم استفاده مي شدند ، مورد توجه بود و به صورت وابسته به دوز باعث مهار رشد سلولي گرديد. استفاده از دو عامل به صورت تركيبي اجازه داد كه دوز هر كدام كاهش يابد.

چگالي بدن و ايزوفلاون هاي سويا

مقاله هاي مروري متعددي ، در مورد تحقيقات رايج و اثرات بالقوه مثبت مصرف سويا روي سلامتي استخوان ها در انسان وجود دارد. سويا حاوي تعدادي ايزوفلاون است و به ويژه ديادزئين و ژنيستئين ،كاملا مورد مطالعه واقع شده اند. مطالعات حيواني شواهد متقاعد كننده اي را در مورد اصلاح و بهبود توده استخواني بعد از مصرف سويا ، ارايه مي كند. در مورد تاثير روي انسان ، تنها يك مطالعه وجود دارد كه طي آن محققين ، اثر پروتئين سويا را روي چگالي معدني استخواني {Bone Mineral Density - BMD} در زنان يائسه بررسي كرده اند. طي آن بهبود معني داري در BMD استخوان هاي ستون فقرات مشاهده شده ولي در مورد كل بدن يا BMD استخوان ران اين گونه نبوده است.

آب انار ، فوايد بهداشتي روي قلب و عروق دارد.

مطالعات in vivo درمردان سالم غير سيگاري و موش هاي سالم كه به طور تجربي دچار آتروسكلروز شدند ، نشان مي دهد كه آب انار ، احتمالا به خاطر اثرات آنتي اكسيداني اش داراي اثرات قوي آنتي آتروژنيك مي باشد. در اين مردان ، مصرف آب انار ، استعداد و قابليت كلسترول LDL را براي تجمع و ذخيره ،كاهش و اثر پارا ـ اوكسوناز ( Para oxonase ) يك آنتي اكسيدان طبيعي است}. آب انار در موش هاي تحت بررسي ،اكسيداسيون LDL را 90 درصد كاهش داد و پلاك هاي آتروسكلروتيك را در مقايسه با موش هاي شاهد ، 4 درصد كم كرد.

 

به کوشش :دكتر فراز مجاب(دانشكده داروسازي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي)

===================================
سؤال اول ـ داروهاي ضد انعقادي با كدام فرآورده هاي گياهي تداخل دارند ؟

جواب ـ اين سوال به طور مكرر مطرح مي شود كه كداميك از فرآورده هاي گياهي مي توانند با داروهاي ضد انعقادي ( مانند هپارين يا وارفارين ) يا داروهاي ضد پلاكتي ( مانند دي پيريدامول ، آسپرين يا تيكلوپيدين ) تجويز شوند ؟ از آنجايي كه تحقيقات محدودي در اين زمينه وجود دارد ، جواب مشخص و واضحي به اين سوال ،معمولا داده نشده است. مي دانيم كه گياهان زير حاوي كومارين ها يا ساليسيلات هاي طبيعي اند و يا از هز راه ممكن ، انعقاد پلاكتي را مهار مي كنند :

يونجه ، شبدر ، بايونه ، آنژليك ، انيس ، آرنيكا ، فلفل قرمز ، شنبليله ، شاه بلوط هندي ، شيرين بيان ، ختمي ، گزنه ، جعفري ،گل ساعتي ، ميخك ، جين سنگ ، بيد ، هسته انگور ، سير ، زنجبيل و جينكگو(ژینگکو).

 هم چنين آويشن و سير حاوي مواد آنتي بيوتيكي اند كه ممكن است مهار كننده توانايي روده در سنتز ويتامين K باشند. آنتي بيوتيك هاي رايج نيز همان اثر را نشان مي دهند و اثر طولاني كنندگي زمان خونروي آن ها ، معلوم شده است. به خاطر آن كه برخي گياهان اثر ضد انعقادي دارند ، مصرف هم زمان آن ها با داروهاي مذكور ، تا زماني كه ادله محكم تري به دست نيامده ، توصيه نمي شود.

سوال دوم ـ يكي از مشتريان داروخانه من ، سوال مي كند كه تحقيقات جديد در مورد گياه سير ، آن طور كه قبلا تصور مي شد ، كلسترول را كاهش نمي دهد. آيا اين گفته صحت دارد و تحقيقات مذكور كدامند ؟

جواب ـ برخي بررسي ها و پژوهش هاي جديد نشان مي دهد كه سير ، كلسترول را كاهش نمي دهد. اين مطلب بر عكس آن يافته مقبول است كه سير كاهش دهنده چربي خون مي باشد. مثلا مي دانيم كه مصرف يك حبه سير در روز ، كلسترول را حدود 10 درصد كاهش مي دهد. احتمال دارد كه برخي از مطالعات جديد ، از روغن ( يا اسانس ) سير استفاده شده كه داراي همه مواد موجود در سير تازه نيست. بنابراين به نظر مي رسد كه نه خود سير ، بلكه احتمالا فرآورده هاي روغني آن كه در اين پژوهش ها استفاده مي شده ، كم اثر يا بي اثر بوده اند.

سوال سوم ـ از گل ساعتی چه استفاده های دارویی میتوان داشت؟

جواب ـ گل ساعتي اثرات ضد اسپاسم ، خواب آور و آرام بخش دارد. از اين گياه مي توان براي درمان بي خوابي استفاده كرد و معمولا خواب آرام و راحتي ايجاد كرده و بدون آن كه اثر خماري باقي بگذارد. از گل ساعتي در هنگامي كه به يك ضد اسپاسم نياز است هم مي توان استفاده كرد ، مانند بيماري پاركينسون ، صرع ، هيستري و ناراحتي هاي تنفسي ( آسم ).اين گياه مي تواند در درمان دردهاي عصبي مانند نورالژي و در عفونت هاي ويروسي اعصاب هم موثر باشد. گل ساعتي را مي توان به عنوان كمپرس در سوختگي ها و التهابات موضعي هم استفاده كرد.

احتياط ـ در دوزهاي بالا ممكن است باعث Sedation و دپرسيون CNS شود و نيز اثر درماني مهار كننده هاي MAO را تشديد نمايد. از مصرف فراوان گل ساعتي در بارداري و شيردهي بايد اجتناب كرد.

مقدار مصرف ـ گياه خشك : g 1ـ25/0 ، به صورت دم كرده ، سه بار در روز. تنتور ( به نسبت 1 به 8 در الكل 45 درصد ) ، ml 2ـ5/0 سه بار در روز

سوال چهارم ـ چاي سبز چيست و چه كاربردي دارد ؟

جواب ـ خود چاي معمولي به عنوان محرك ، مدر و مسكن سردرد شناخته شده است. چاي سبز حاوي دو ماده اساسي است : كافئين و تانن. چاي سبز خاصيت محافظت در مقابل مواد شيميايي (Chemoprotective ) دارد ( احتمالا ناشي از اجزاي تانني اش ) كه مثلا مي تواند تشكيل انحراف كروموزومي تجربي را در سلول هاي مغز استخوان حيوانات متوقف نمايد. كاهش ريسك رشد و پيشرفت پوليپ هاي آدنوماتوي سيگموئيد قولون ، با مصرف فزآينده چاي سبز مرتبط است. در ارتباط با مصرف چاي سبز ، كاهش در كلسترول تام ( ولي نه در تري گليسريد و يا در كلسترول HDL ) هم ديده مي شود. ارزيابي طول عمر 3300 زن ژاپني كه چاي سبز مصرف مي كرده اند ، پيشنهاد مي كند كه اين امر در طول عمر آن ها دخالت داشته و چاي سبز نوعي حفاظت در مقابل بيماري هاي كشنده است.

احتياط ـ FDA پيشنهاد مي كند كه زنان باردار يا آن هايي كه قصد باردار شدن دارند ، از فرآورده هاي كافئين دار اجتناب كنند. با اين حال مطالعات انساني در مورد مقدار مصرف كافئين ، نتايج متناقضي را نشان داده است. بيشتر مطالعات اخير ، نتوانسته اثرات جانبي روي جنين را نشان دهد.

سوال پنجم ـ آيا گياه بومادران ـ آن طور كه معروف مي باشد ـ خواص دارويي دارد ؟

گياه بومادران خواص ضد تب ، معرق ، قابض ، مدر ، ضد عفوني كنندة مجاري ادراي و كاهش دهنده پر فشاري خون را دارد. اين گياه يكي از بهترين معرق هاست ( از طريق تعريق به پوست كمك مي كند تا تتوكسين ها را دفع كند ) و نيز داروي مطمئن و مشخصي براي دفع تب از بدن است. بومادران باعث گشادي عروق خوني شده ، در نتيجه فشار خون را كاهش مي دهد. اين گياه در ناراحتي هاي گوارشي ، اسهال ، نفخ و دلپيچه هم قابل استفاده است. بومادران در عفونت هايي مثل سيستيت ، به خاطر خواص ضد عفوني كنندگي مجاري ادراري هم كاربرد دارد.همچنين مي تواند موجب بهبود زخم ها شود زيرا كه در استعمال روي زخم ، خونريزي را متوقف مي كند. بومادران باعث تحريك ترشحات صفراوي مي شود ، پس مي تواند به عنوان يك اشتهاآور معطر در كم اشتهايي مصرف شود.

احتياط ـ بومادران مي تواند در افراد حساس باعث درماتيت تماسي شود. بنابراين اگر پس از مصرف ،خارش يا التهاب همراه با تشكيل تاول رخ داد ، مصرف آن بايد فورا متوقف شود. بومادران را نبايد در دوران بارداري استفاده كرد ، زيرا كه به عنوان مسقط جنين هم شهرت دارد. از مصرف دوزهاي بالاي آن بايد خودداري كرد زيرا ممكن است با درمان هاي ضد انعقادي و نيز درمان هاي پرفشاري خون و كم فشاري خون تداخل نمايد.

دوز ـ 2 تا 4 گرم گياه خشك يا به صورت دم كرده ، سه بار در روز ، تنتور ( به نسبت 1 به 5 در الكل 45 درصد ) 2 تا 4 ميلي ليتر ، سه بار در روز.

سوال ششم ـ خواص گیاه ختمی در طب گیاهی چیست؟

جواب ـ گياه ختمي خواص خلط آور ، نرم كننده ، تسكين دهنده ، مدر و درمان كنندة زخم ها را دارد. از آن عمدتا به عنوان ضد سرفه ( خلط آورو ملين گلو ) در سرفه هاي تحريكي و التهاب احتقاني گلو و دهان استفاده مي شود. در التهاب غشاهاي مخاطي دستگاه گوارش هم مي توان از اين گياه استفاده كرد. ختمي براي هر گونه آسيب غشاهاي مخاطي در هر نقطة بدن ، مفيد و آرام بخش و مسكن است.

احتياط ـ در تجويز هم زمان ساير داروها با ختمي ، جذب آن داروها ممكن است به تاخير افتد. ختمي ممكن است با درمان هاي هيپرگليسمي رايج نيز تداخل نمايد.

مقدار مصرف ـ 2 تا 5 گرم گياه خشك يا عصاره گيري بدون دخالت گرما ، سه بار در روز ـ شربت ختمي : ml 10 ـ 2 ، سه بار در روز.

سوال هفتم ـ من در جستجوي اطلاعاتي در مورد فرآورده هاي تهيه شده ا زگياه هوفاريقون يا علف چاي هستم. يك بيمار از من در مورد اين گياه و مورد مصرف آن سوال كرد. لطفا اطلاعاتي در مورد اين گياه ، ارايه كنيد.

جواب ـ سوال مذكور يكي از موارد متعددي كه ما دريافت مي كنيم و اطلاعات بيشتري در مورد گياه رايج و معمول علف چاي مي خواهند. داروسازان در اين مورد سوالات ويژه اي دارند كه پاسخ به آن ها ،نياز به اطلاعات باليني دارد.

محققين معتقدند كه گياه علف چاي تنها گياهي است كه از نظر سنتي در درمان افسردگي موثر بوده و در آلمان بيشتر از همه ضد افسردگي ها به فروش مي رسد. هم چنين معتقدند كه اثرات جانبي آن بسيار اندك بوده و قطعا گياهي غير سمي است.

سوال هشتم ـ آيا گياهاني وجود دارند كه مانند برخي از داورهاي موجود ، احتمالا باعث حساسيت به نور خورشيد شوند ؟

جواب ـ گياه معروف علف چاي ، ممكن است منجر به حساسيت نوري شود ، به طوري كه مجاورت كوتاهي با نور خورشيد ، باعث آفتاب سوختگي ، راش ، تورم و رنگي شدن پوست مي گردد. با آن كه اين اتفاق نادر است ، ولي بهتر است به بيماران توصيه شود كه در ماه هاي آفتابي و در تابستان ، خود را بيشتر بپوشاند.

ساير گياهان با پتانسيل اثر حساسيت به نور عبارتند از : داب ، دانه كرفس و آنژليك. به بيمار بايد توصيه كرد كه مجاورت كوتاهي با نور خورشيد ، باعث ايجاد برخي از علايم فوق مي شوند كه اين ها ممكن است عوارض جانبي غير معمول باشند. در اين صورت بيماران بايد خود را بيشتر بپوشانند ، از مواد محافظ ضد آفتاب استفاده كنند و تا ممكن است در سايه قرار گيرند.

سوال نهم ـ من تعدادي گزارش متضاد درباره موارد عدم مصرف گياه علف چاي شنيده ام.آيا مي توانيد در روشن شدن موضوع كمك كنيد ؟

جواب ـ مواردي مانند نحوه تاثير ، عدم مصرف ، عوارض جانبي ، محدوديت هاي غذايي و تداخلات دارويي بالقوه گياه علف چاي ، هنوز دقيقا و به طور كامل روشن نشده و مطالعات عمده رايج بايد تكميل گرديده و نتايج منتشر شوند. با اين حال كتب مختلف داروسازي مدعي اند كه اين گياه ميتواند اثر داروهاي مهار كننده MAO را تشديد كند ، يك عامل حساس كننده به نور است و داراي مقدار زيادي تانن مي باشد. با اين حال اثر مهار كننده MAO به طور in vivo در مورد خود گياه هوفاريقون ، نشان داده نشده است . هم چنين ايجاد حساسيت به نور در دامنه دوزهاي تجويز شده ، معمولا رخ نمي دهد.

تا زماني كه بررسي هاي باليني مرسوم در مورد گياه هوفاريقون ( علف چاي ) توسط موسسات پژوهشي تكميل شوند ، داروسازان مي توانند در مورد آن از اصطلاح “ ضرري مشاهده نشده است” ، استفاده كنند.

سوال دهم ـ مشتريان داروخانه من در مورد نوعي فرآورده هايي گياهي تحت عنوان “فن ـ فن ” (phen – fen) مكررا سوال مي كنند . اين فرآورده ها چيست و در چه موردي به كار مي رود ؟

جواب ـ فرآورده گياهي “ فن ـ فن ” به عنوان كاهش دهنده وزن استفاده مي شود. فرآروده هاي گياهي غير دارويي و مكمل هايي كه به عنوان كاهش دهنده وزن معروفند ، شامل اجزاي گياهي ترموژيك ( سوزاننده چربي ) و نيز آمينواسيدهايي اند كه روي شيمي مغز و نوروترانسميترها اثر مي كنند. در حال حاضر ، مواد طبيعي را به عنوان جانشين هاي طبيعي به جاي داروهاي لاغر كننده مانند فن فلورامين و فن ترمين ، معرفي كرده و روي آن ها تبليغ مي نمايند.

اغلب اين فرآورده هاي عمومي ، حاوي اجزايي از گياهان علف چاي ، افدرا ، كيتوزان ها و همراه با ويتامين ها مواد معدني ، آنزيم ها و آمينواسيدها هستند. علف چاي مانند فن فلورامين و فلوكستين ، ممكن است روي سطح سروتونين ، اشتها را متوقف مي نمايد. يكي ديگر از اجزاي معمول ، يعني كيتوزان ها ، يك آمينو پلي ساكاريد است كه در نوعي ماهي يافت مي شود و گزارش شده كه زمان عبور غذا را از دستگاه گوارش شده كه زمان عبور غذا رااز دستگاه گوارش افزايش مي دهد ، در نتيجه جذب چربي ها و كلسترول را كم مي كند. در بعضي غذاها ، فنيل آلانين ( پيش ساز تيروزين ) گزارش شده كه در روندهاي بيوشيميايي مغز از جمله نوروترانسميترهاي اپي نفرين ، نوراپي نفرين و دوپامين دخالت داشته در نتيجه منجر به توقف اشتها مي گردد.

داروسازان بايد بدانند كه محصولات لاغر كنندة طبيعي ممكن است در بعضي افراد موثر باشند ، ولي اين مواد موثر فارماكولوژيك ممكن است در شرايط خاص ،منع مصرف داشته باشند. مشورت هاي دقيق و سنجيده با داروسازان ، به بيماران و مشتريان كمك خواهد كرد كه با رعايت جوانب بهداشتي و سالم ، يك فرآورده لاغر كننده مناسب را انتخاب نمايند.

سوال يازدهم ـ در بين مشتريان و بيماراني كه به داروخانه من مراجعه مي كنند ، در مورد MSM ، شايعات زيادي وجود دارد. آن چيست ؟

جواب ـ MSM مخفف و علامت متيل سولفونيل متان است ، اين يك تركيب گوگري است كه در برخي غذاها يافت مي شود و در بدن انسان و حيوانات به طور طبيعي وجود دارد. 34 درصد وزن MSM از گوگرد است. انسان MSM را از پيش سازهايش كه در غذاهاي خام وجود دارد ، مي سازد. اين ماده در غذاهاي انبار شده و عمل آوري شده از دست مي رود. MSM گوگرد اضافي مورد نياز رژيم غذايي را تامين مي كند و با تامين اين ماده معدني در دامنه وسيعي از روندهاي طبيعي بيوشيميايي بدن عمل مي نمايد. بدن ما احتياج به گوگرد بيشتر دارد تا جايگزين آن در بافت هاي از دست رفته كند. گوگرد تركيبي مهم در تعدادي از آنزيم ها ، انسولين ، هپارين ، بيوتين ، ميتونين، فاكتور رشد انساني ، هموگلوبين ، فيبرينوژن ، كالسيتونين و پروتئين هاي عضلاني است. بنابراين ، MSM مي تواند تامين كننده بخش گوگردي آمينواسيدها ، ويتامين ها و هورمون ها باشد. همان طور كه سن ما بالاتر مي رود ، طبيعتا MSM كمتري مي سازيم.

طرفداران MSM مدعي فوايد مفيد آن در التهاب ها ، واكنش هاي حساسيتي ، عملكرد ايمني ، آرتريت ، خستگي و پريشاني اند.

سوال دوازدهم ـ من از يكي از مشتريان خود شنيدم كه گياه سابال ممكن است فوايد دارويي واقعي درمان هيپرتروفي خوش خيم پروستات داشته باشد. اين گفته چقدر صحت داشته و نظر صحيح در اين مورد كدام است ؟

جواب ـ مطالعات باليني نشان داده كه گياه سابال (Saw palmetto) در درمان هيپرتروفي خوش خيم پروستات ،موثر است. اين گياه باعث تسكين علامتي سريعي از نظر توانيي در كاهش اندازه پروستات مي گردد و در اغلب موارد ، شب ادراري و سرعت جريان ادرار را در عرض 4 تا 6 هفته اصلاح ميكند. منابع رسمي گياه درماني مقدار mg 320 از عصاره گياه را در روز ، منقسم به دو دوز mg 160 ، توصيه مي كنند. محصولات استاندارد يا تضمين شده از گياه سابال در بازار در دسترس مي باشد ( گياه مذكور در ايران نمي رويد ).

مردم و بيماران در پي فرآورده هاي طبيعي مي باشند كه موثر بوده و با عوارض كمتر و ارزان تر از درمان هاي مرسوم و رايج باشند. به دلايل فوق ، سابال به نظر مي آيد كه فوايد بيشتري از درمان هاي مرسوم در آمريكا داشته باشد. از اين گياه ، عوارض جانبي هورموني ، افت فشار خون ، گيجي يا احتقان بيني كه گاهي اوقات با ساير درمان هاي معمول مشاهده مي شود ، ديده نشده است.

در يك برنامه كامل جهت داشتن يك پروستات سالم ، عوامل ديگر را هم بايد مد نظر قرار داد. بايد توجه كرد كه مصرف الكل و قهوه علايم هيپرتروفي پروستات را افزايش مي دهد و آن ها را بيشتر ظاهر مي كند. اسيدهاي چرب اساسي ، سلنيوم ، ويتامين هاي C و E و همچنين روي مواد مغزي اند كه با كمك به محافظت پروستات در نظر گرفته ميشوند. مسلما براي داشتن يك وجهه بهداشتي مناسب ،تشخيص و ارايه مراقبت هاي اوليه ، هميشه لازم مي باشد.

به کوشش: دكتر فراز مجاب (دانشكده داروسازي علوم پزشكي شهيد بهشتی
===============================================================

درمان سؤ هاضمه با گياهان دارويي و داروهاي گياهي

شرايط زندگي ماشيني در سال هاي اخير باعث گسترش تعدادي از بيماري ها از جمله سؤ هاضمه شده است . نوع تغذيه ، نوع كار و فعاليت ، كمي استراحت ، كمي تحرك و مشكلات روحي و رواني از عوامل بسيار مؤثر در ايجاد سؤهاضمه هستند .

سؤ هاضمه به صورت دل درد ، نفخ ، اسپاسم ، ترشح كردن معده ، اسهال ، يبوست و يا بد هضم شدن غذا در افراد ظاهر مي شود . متأسفانه شمار افراد مبتلا به سؤ هاضمه بسيار زياد بوده و روز به روز به تعداد آن ها اضافه مي شود و در صورتي كه اين افراد بخواهند جهت درمان خود از دارو استفاده كنند عوارض مصرف داروهاي شيميايي باعث نگراني آن ها خواهد بود .

خوش بختانه براي اكثر مشكلات سؤ هاضمه داروهاي گياهي بسيار خوبي وجود دارند كه ضمن اثرات مفيد به علت عدم عوارض جانبي مي توان آن ها را ساليان دراز مصرف كرد .

قبل از توضيح چند نمونه از گياهان مورد مصرف در سؤ هاضمه ، عواملي كه مي توانند در جلوگيري از سؤ هاضمه بسيار مؤثر باشند يادآوري مي شود .

تغذيه :رعايت رژيم غذايي مناسب حاوي مواد متنوع پروتئيني ، چربي ، كربوهيدرات ، ميوه و سبزيجات تازه بسيار ضروري است . وجود الياف گياهي كه بيش تر از طريق خوردن ميوه و سبزيجات به بدن مي رسد در هضم ، جذب و دفع مواد غذايي بسيار مهم است . سبوس گندم در نان هاي سبوس نگرفته از مهم ترين منابع الياف گياهي است . عدم تنوع مواد غذايي به خصوص در طولاني مدت باعث به هم خوردن وضعيت هضم ، جذب و دفع مي شود و انواع عوارض سؤ هاضمه را ايجاد مي كند . نكته ي مهم در تغذيه خوب تنوع و ميزان مصرف غذايي است كه بايد به طور مرتب مصرف شود . مصرف فيبرهاي گياهي كه از طريق ميوه و سبزيجات به بدن مي رسند نه تنها در جلوگيري از سؤ هاضمه نقش دارند بلكه پس از ورود به بدن با جذب آب حجيم شده و باعث سهولت دفع مدفوع مي شوند و از توقف طولاني مواد در روده ي بزرگ و در نتيجه از جذب بيش از اندازه ي چربي ، كلسترول جلوگيري مي كنند ، همين طور در جذب و دفع مواد تعادل برقرار مي سازند و در نتيجه بسياري از مشكلات و از جمله چاقي كاهش مي يابد . هم چنين فيبرهاي گياهي مي توانند با اين عمل ازيبوست كه خود عامل مشكلات متعددي است جلوگيري كنند .

تحرك :تحرك و ورزش از عوامل بسيار مهم براي سلامتي انسان به خصوص در جلوگيري از سؤ هاضمه است . تحرك و ورزش بايد به طور منظم انجام شود و پيوسته تداوم داشته باشد . نداشتن تحرك در ايجاد پيوست دخالت دارد . جالب است كه بدانيد ، امسال شعار سازمان جهاني بهداشت : " تحرك رمز سلامتي" است . تحرك و ورزش در كاهش قند خون ، فشار خون ، چربي و كلسترول افرادي كه از اين عوامل رنج مي برند تأثير خوبي دارد .

عوامل روحي ، رواني: با توجه به اين كه وظيفه ي همه ي اعضاي بدن ، تحت تأثير فرمان هاي اعصاب است ، استرس ، دلهره ، تشويش ، نوع كار و خلاصه عوامل اطراف زندگي شخص مي توانند از طريق مختل كردن كار معده و روده ، عمل هضم و جذب و دفع را مختل كرده و مشكلات مربوط به سؤ هاضمه را ايجاد كند ، لذا بايد از عوامل استرس زا دوري كرد و كوشيد تا آرامش حفظ شود . هم چنين استراحت و خواب از عواملي هستند كه به آرامش كمك كرده و در سلامت انسان دخالت مستقيم دارند .

عوامل ذكر شده جهت سلامتي و به خصوص جلوگيري از سؤ هاضمه در درجه ي اول اهميت قرار دارند ولي در صورتي كه با توجه به رعايت آن ها ، باز هم عوارض سؤهاضمه وجود داشته باشند مي توان از داروهاي گياهي در بسياري از موارد كمك گرفت .

دارو درماني : از گذشته هاي دور گياهان اسانس دار جهت تهيه ي ادويه جات به عنوان افزودني به غذاها ، از اهميت خاصي برخوردار بوده است . مطالعات جديد نشان مي دهد كه ادويه جات ( مخلوط گياهان اسانس دار ) مانند داروها ، در سلامتي و تنظيم بسياري از اعمال بدن مانند تحريك براي هضم ، جذب و يا دفع ، يا تقويت معده و اشتهاآوري تأثير بسزايي دارند . امروزه بيش از بيست اثر فيزيولوژيك و فارماكولوژيك از اسانس ها به اثبات رسيده است . مهم ترين اين آثار عبارت اند از اثرات ضد نفخ ، ضد درد ، ضد اسپاسم ، ضد ميكروب ، ضد قارچ ، محرك ، ضد انگل و موارد ديگر .

هم چنين آروماتراپي ( AROMATHERAPY ) يا رايحه درماني كه براي تسكين و يا درمان بيماري ها از قديم مورد استفاده بوده در سال هاي اخير دوباره مورد توجه و كاربرد قرار گرفته است . يكي از كاربردهاي رايحه درماني ، در دفع مشكلات سوء هاضمه است .

گياهاني از جمله نعنا، گشنيز، بادرنجبويه ، زيره ،رازيانه ، شويد ، جعفري از سبزي هاي خوراكي مشهوري هستند كه ساليان دراز به عنوان گياهان دارويي ضد درد ، ضد نفخ ، ضد اسپاسم ، اشتها آور، مقوي معده ومحرك مورد استفاده قرارگرفته اند درسال هاي اخير واز زمان انقلاب صنعتي دراروپا به بعد ، اين گياهان به صورت فرآورده هاي دارويي به بازار عرضه شده اند . درادامه ي مقاله به سه نمونه از اين گياهان كه بيش تر در فرآورده هاي دارويي مصرف مي شوند اشاره مي شوند .

نعنا : گياهي است علفي كه به نام MENTHA درجهان مشهور است . از اين گياه بيش از 30 گونه درجهان وجود دارد كه اكثر آن ها به عنوان سبزي خوراكي مصرف دارند . باوجودي كه همه نعنا را مي شناسند ولي اطلاعات علمي افراد درباره ي آن بسيار كم است . بايد دانست كه از بين همه ي گونه هاي نعنا فقط چند گونه از نظردارويي نعنا كه بيش تر از همه درصنعت دارسازي مورد مصرف است MENTHA PIPERITA و MENTHA SPICATA هستند اولي به نام PEPPEMINT و دومي به نام SPERMINT مشهور است . گياه نعنا از خانواده ي LABIATAE (نعنا ) است . اسانس گونه هاي دارويي نعنا به علت داشتن تركيباتي از جمله CARVONE وMENTHOL يكي ازپرمصرف ترين اسانس ها است .هم چنين در بين اسانس هاي مورد مصرف درمحصولات بهداشتي به خصوص درخميردندان ها داراي مقام اول است .به طور كلي نعنا واسانس آن داراي خواص ضددرد ، ضد نفخ ، ضد اسپاسم ، محرك معده ، اشتها آور ، خوش بو كننده وضد ميكروب است . درسال هاي اخير گذشته از داروهاي خواركي نعنا داروهاي موضعي از آن تهيه شده است كه جهت دردهاي سطحي دست ، پا ، كمر دردهاي ماهيچه اي مصرف مي شود . محصولات ديگر اسانس نعنا به عنوان ضد احتقان بيني درسرما خوردگي ها ست كه باعث بازشدن بيني و راحت نفس كشيدن مي شود .

گشنيز : گياهي است كه بانام علمي CORIANDER SATIVUM از خانواده ي جعفري . قسمت مورد استفاده ي آن برگ وميوه هاي آن است . برگ گشنيز ، بيش تر به حالت تازه ، يكي ازپرمصرف ترين سبزيجات است . ميوه ي گشنيز يكي از مهم ترين منابع اسانس درصنايع داروسازي وآرايشي بهداشتي است . اين ميوه داراي اثر ضددرد ، ضد نفخ ، ضد اسپاسم ، مقوي معده ، اشتها آوروضد ميكروب است . باتوجه به اين كه دراسانس ميوه ي گشنيز تركيبات خوشبويي از جمله LINALOOL (لينالول ) وجود دارند ، از آن درصنايع آرايشي ، درتهيه ي مواد معطر به وفور استفاده مي شود .

بادرنجبويه : گياهي است بوته اي به نام علمي MELLISA OFFICNALIS كه به نام مليس ( MELLIS) درجهان مشهور است . اين گياه كه به طورتقريبي شباهتي به نعنا دارد از همان خانواده ي نعنا (LABIATAE) است . قسمت مورد استفاده ي آن ، برگ ها وشاخه هاي گلدار آن است . اين گياه داراي اثرات خوب ضددرد ، ضد نفخ واسپاسم ،آرام بخش وتاحدي خواب آور است . بادرنجبويه به علت دارا بودن اسانس داراي بوي مطبوعي است ويكي از پرمصرف ترين گياهان دارويي است .

باوجودي كه مي توان از هركدام از گياهان فوق به طور جداگانه استفاده كرد ولي اكثر كارخانجات ترجيح مي دهند كه براي اثرات سريع تر وقوي تر از فرمولاسيون دوياسه گياه با هم استفاده كنند . يكي از داروهايي كه از فرمولاسيون مخلوط سه گياه فوق تهيه شده است قطره ي كارمنيت ( CARMINT ) است كه از عصاره ي برگ نعنا و بادرنجبويه و ميوه هاي گشنيز فرموله شده است . اين قطره به علت دارا بودن سه عصاره و اسانس گياهان مربوط به خود ، داراي اثر ايده آل ضد درد ، ضد نفخ و ضد اسپاسم است . با توجه به خوراكي بودن گياهان به كار برده شده ، اين قطره مي تواند براي تمام افراد از نوزادان گرفته تا افراد مسن مورد استفاده قرارگيرد . فقط ميزان مصرف در هر مورد متفاوت بوده و طبق راهنماي داروست . قطره كارمينت با هيچ دارو و غذايي داراي تداخل نبوده و مي توان آن را در هر شرايط سني و جنسي اي مصرف كرد . با توجه به بي ضرري آن ، در صورت احتياج مي توان در روز چند مرتبه از آن در موارد نفخ ، درد و اسپاسم استفاده كرد . هم چنين مي توان در صورت سؤ هاضمه ي دائمي آن را ساليان دراز مصرف كرد . براي راهنمايي بيش تر مصرف كنندگان ، بايد گفت ، هستند افرادي كه به طور مداوم با خوردن هر وعده غذا ، معده ي آن ها ناراحت شده و احساس سنگيني ، درد ، نفخ ، و يا اسپاسم مي كنند كه در اين صورت بايد قطره ي كارمينت را با هر وعده ي غذا و با شروع غذا خوردن استفاده كنند . افراد ديگري هستند كه نمي دانند چه موقع احساس ناراحتي خواهند كرد و گاهي دچار نفخ ، درد و اسپاسم مي شوند ، در اين مورد هر گاه احساس ناراحتي پيش آيد مي توان از قطره کارمینت استفاده كرد كه در اين صورت پس از 15 تا 20 دقيقه اثر دارو كامل شده و فرد احساس راحتي مي كند . در حقيقت كارمينت داراي دو نوع اثر سريع و مدت دار است . اثر سريع آن پس از حداكثر بيست دقيقه ظاهر مي شود و نفخ و دل درد را از بين مي برد و اثر دوم آن كه غير سريع است تا چند ساعت و يا يك روز دوام داشته و اثر ضد دردي را در كل بدن اعمال مي كند . كارمينت هم چنين داراي اثر ايده آلي در مشكلات قبل و حين قاعدگي ( دل درد و نفخ ) بوده و به علت داشتن بادرنجبويه در اين گونه موارد داراي اثر آرام بخش است . يك تحقيق كلينيكي دانشگاهي نشان داده است كه قطره ي كارمينت نفخ زنان تازه سزارين شده را در عرض بيست دقيقه مهار كرده و باعث آرامش آن ها شده است . نكته ي بسيار با اهميتي كه مورد سؤال بسياري از افراد است اين كه آيا مي توان به جاي نعنا و يا داروهاي موجود ، از عرق نعنا يا عرقيات طبي ديگر براي رفع سؤ هاضمه از جمله نفخ و درد استفاده كرد . بايد اضافه كرد در صورتي كه عرق نعنا در شرايط استريل تهيه شده باشد و داراي آلودگي ميكروبي و قارچي نبوده و غلظت اسانس موجود در آن كافي باشد مصرف آن بلامانع است ، در مواردي عرقيات موجود در بازار پس از مدتي نگه داري آثار كپك و كدر شدن و رسوب در آن ها ديده مي شود كه نشانه ي آلودگي آن هاست . به طور اساسي محصولات دارويي مايع مانند قطره و شربت ها از نظر آلودگي بسيار حساس هستند به همين دليل فرآورده هايي كه توسط كارخانجات داروسازي تهيه مي شوند استريل بوده و داراي آلودگي يا قارچي نيستند . بنابراين براي اطمينان بايد از داروهاي ساخته شده توسط كارخانجات داروسازي استفاده كرد و اين مسئله به خصوص براي كودكان بسيار اهميت دارد مگر آن كه از استريل بودن عرقيات طبي مطمئن باشيم .

به قلم : محمد حسين صالحي سورمقي(  دكتراي تخصصي داروسازي از انگلستان  )

 


روغن بادام مسكن درد گوش است و باعث نرمي پرد صماخ مي‌شود.
بادام با نام علمي Amygdolus Communis درختي است زيبا به ارتفاع 5 تا 8 متر كه داراي دو گونه شيرين و تلخ است. اين درخت داراي برگهاي ساده، منفرد، بيضوي و دراز و نوك تيز دارد. پهنك برگ آن نيز به وسيله يك دمبرگ دراز به ساقه ارتباط دارد. گلهاي زيبا و صورتي آن چون در اوايل بهار قبل از پيدايش برگ گياه ظاهر مي‌شود، منظره‌اي زيبا به آن مي‌بخشد. هر گل آن داراي 5 كاسبرگ و گلبرگ و 25 تا 30 پرچم است.
ميوه اين درخت در حالت تازه پوشيده از كرك است ولي تدريجا قسمت گوشتدار ميوه يعني ميانبر آن خشك مي‌شود، بطوريكه به صورت پوسته ضخيم و خشكي در اطراف درون بر، در مي‌آيد. مغز بادام بيضي شكل، مسطح و در يكي از دو انتها نوك تيز و انتهاي ديگر آن مدور است. مغز بادام،؛ پوست و ميوه گل آن داري خواص دارويي هستند و از نظر دارويي بادام تلخ داراي ارزش بيشتري است.
بادام در سراسر كشور به عنوان يك درخت ميوه كاشته مي‌شود، بادام شيرين طبيعي گرم و تر دارد و مغز ميوه بادام حاوي انواع ويتامين‌ها از جمله ويتامين B ، املاح معدني، قند و مقادير فراواني فسفر است.
دم كروه برگ و گل درخت بادام در رفع سرفه‌هاي پياپي موثر است و در درمان نارسايي كبدي نيز مفيد است. برگ درخت بادام شيرين اثر آرام‌كننده و صفرابر دارد و چون اعمال كبد را تقويت مي‌كند، از اين نظر مصرف آن در نارسايي اعمال كبد توصيه شده است. روغن بادام باعث طراوت و شادابي پوست مي‌شود و براي رفع ترك پوست مفيد است. همچنين موي سر را تقويت مي‌كند.
روغن بادام تلخ براي ديابت مفيد است و براي تقويت ديد و بينايي نيز مي‌توان آن را به پلك ها ماليد. ضمن آنكه براي رفع لكه‌هاي سياه پوست، كك و مك، شوره سر، چروك صورت و خارش پوستي، تنگي نفس، درد كليه و سر درد مفيد است. مصرف زياد بادام باعث ورم رود و استفراغ مي‌شود.


==================================
با خوردن كاسنی قند خون خود را كنترل كنيد

 


كارشناسان تغذيه مي‌گويند: گياه كاسني مقوي معده بوده، تصفيه كننده خون، ادرار آور، محرك صفرا، ملين، تب‌بر، مقوي جهاز هاضمه، دفع كننده سموم، اشتها آور، ضد ميكروب و مسهل است.

جوشانده كاسني براي سياتيك مفيد است. ريشه كاسني براي تمام اعضاي داخلي بدن مانند قلب، جگر و معده مفيد است. ريشه بو داده كاسني با قهوه معده را تقويت مي‌كند.

ريشه كاسني ورم‌هاي التهابي لثه و دندان و خونريزي‌هاي آن را مداوا مي‌كند.

از برگ و ريشه كاسني در موارد بي اشتهايي، زردي و تقويت كننده دستگاه هاضمه، هيستري، آب آوردن نسوج، عفونت‌هاي مجاري ادراري، تب‌هاي مخاطي، بيماري‌هاي مزمن پوست، نارسايي اعمال كبد، كم خوني، رماتيسم، قولنج‌هاي كبد و ناراحتي‌هاي صفراوي، وجود خون در ادرار و كمك به بيماري ديابت مصرف مي‌شود.

===================================================
استفاده نادرست از گياهان دارويی می‌تواند كشنده باشد

 

 توجه به اينكه كشور ما داراي سابقه غني طب سنتي است، اما مطالعات باليني در اين خصوص انجام نشده و مطالعاتمان مستند نيست.

دكتر شاهين آخوندزاده عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران گفت: ما طب سنتي قوي داريم اما چون مستند نيست متاسفانه مطالب آن در كتابهاي درسي چاپ نمي‌شود و بالطبع دانشجويان نيز هنگام تحصيل چيزي در خصوص آنها نمي‌خوانند بطوريكه در هيچ كدام از كتابهاي دانشجويان پزشكي مطلبي در خصوص داروهاي گياهي چاپ نشده است.

وي افزود: بايد در دانشگاهها سعي شود مشخصات داروهاي گياهي به دانشجويان آموزش داده شود تا پزشكاني كه در شهرستانها و مناطق كوهستاني خدمت مي‌كنند حداقل بدانند كه داروهايي كه تجويز مي‌كنند با گياهان دارويي كه مردم آنجا استفاده مي‌كنند تداخل دارويي نداشته باشد.

دكترآخوندزاده با بيان اينكه يك ماده گياهي يا شيميايي براي اينكه تبديل به دارو شود بايد سه فاز تحقيقاتي را بگذراند، افزود: اين فرآيند در دنيا حدود 15 سال طول مي‌كشد تا برچسب دارو به آن ماده بخورد و پس از آن ديگر فرقي نمي‌كند كه سورس اوليه آن دارو چه چيز باشد بلكه به عنوان دارو شناخته شده و بايد حتماً توسط پزشك تجويز شود و در داروخانه فروخته شود.

وي در پايان گفت: متاسفانه در ايران وقتي در مورد گياهان دارويي صحبت مي‌كنيم مردم فكر مي‌كنند كه عوارضي ندارد و حداقل اينكه آنها را نمي‌كشد و اين درحاليست كه مصرف نادرست و اشتباه بعضي از گياهان واقعاً اثرات كشنده در پي دارد.

========================================================


 

+ نوشته شده در  سه شنبه هفتم آذر ۱۳۸۵ساعت 21:12  توسط شاهرخ -ر  |